Menu Zamknij

Technologia HOCl

Co to jest kwas podchlorawy?

Kwas podchlorawy HOCL jest naturalnie występującą substancją biobójczą, wytwarzaną w komórkach przez układ odpornościowy ludzi (ssaków) celem zwalczania atakujących patogenów. Kwas podchlorawy działa przeciwko szerokiej gamie mikroorganizmów i ma działanie:

 • BAKTERIOBÓJCZE
 • WIRUSOBÓJCZE
 • GRZYBOBÓJCZE

Kwas podchlorawy zawarty w produktach AquaTouch wytwarzany jest w laboratorium naszej firmy, za pomocą nowoczesnej japońskiej technologii.

Pomimo, że jest to kwas, jest groźny wyłącznie dla szkodliwych bakterii, grzybów i pleśni.

Co to jest kwas podchlorawy?
organizm

Jak organizm ludzki
wytwarza kwas podchlorawy?

Poniżej opisane są poszczególne etapy, w jaki sposób ludzki organizm wytwarza i wykorzystuje kwas podchlorawy do zabijania szkodliwych patogenów, które dostają się do naszego organizmu.

ETAP 1 – bakterie, wirusy i inne szkodliwe patogeny dostają się do organizmu i zaczynają atakować komórki

ETAP 2 – organizm wysyła neutrofile (rodzaj białych krwinek) w miejsce atakowania patogenów

ETAP 3 – neutrofile wytwarzają kwas podchlorawy, który szybko zabija patogeny.

Jak kwas podchlorawy działa
na komórkę mikroorganizmu?

Kwas podchlorawy posiada silne właściwości utleniające. Po zastosowaniu kwasu podchlorawego na mikroorganizm następuje uszkodzenie jego błony komórkowej, co prowadzi do rozerwania komórki i całkowitego unicestwienia drobnoustroju.

infografika
kwas podchlorawy a redox

Kwas podchlorawy a poziom redox

Poziom redox (ORP) jest to potencjał oksydacyjno–redukcyjny mierzony w miniwoltach (mV) i opisujący poziom oksydacji (utlenienia) wody.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w rozporządzeniu dot. standardów jakości wody pitnej ustanowiła, że woda już na poziomie ORP równym 650 mV jest całkowicie odkażona i zdatna do picia. W takiej wodzie inaktywacja wirusów zachodzi prawie natychmiast.

Badania wykazały, że na poziomie ORP = 650 mV bakterie takie jak E.coli zabijane są natychmiast lub w ciągu kilku sekund. Natomiast zabicie bakterii bardziej opornych, np. Salmonella, Listeria, drożdży i  pleśni może wymagać nieco wyższego ORP - na poziomie 750 mV.

Kwas podchlorawy w płynie dezynfekującym AquaTouch ma bardzo wysoki poziom redox – powyżej 1000 mV.

Skuteczność wody dezynfekującej
zawierającej kwas podchlorawy

wirusy
Co to jest kwas podchlorawy?

Jak kwas podchlorawy działa na wirusy?

Kwas podchlorawy posiada silne właściwości wirusobójcze. Wysoki poziom ORP kwasu podchlorawego utlenia kwasy nukleinowe wirusów, powodując ich trwałe i nieodwracalne uszkodzenia. Niszczone są także wypustki na powierzchni wirusów, które dezaktywują ich patogenne działanie. Bakterie i wirusy posiadają ładunek elektryczny, taki sam jak wiele innych środków dezynfekujących (np. zawierających podchloryn sodu). Taki środek odpycha patogeny podobnie jak odpychają się dwa magnesy naładowane tak samo. Taki środek dezynfekujący musi być dłużej aplikowany na patogeny, aby skutecznie na nie zadziałał.

Kwas podchlorawy nie posiada ładunku elektrycznego. Zatem wręcz przyciąga patogeny do siebie, tak jak dwa magnesy ale naładowane przeciwnie. Umożliwia to swobodne przenikanie kwasu podchlorawego przez ścianki lipidowe wirusów i skuteczne ich zwalczanie. Powoduje to, że po bardzo krótkim czasie kontaktu kwasu podchlorawego z mikroorganizmem następuje jego unicestwienie. Zatem kwas podchlorawy dużo skuteczniej i szybciej inaktywuje wirusy w porównaniu do innych środków wirusobójczych.

Dlaczego kwas podchlorawy jest skuteczniejszy w zabijaniu patogenów od podchlorynu sodu?

Podchloryn sodu ma działanie wirusobójcze i bakteriobójcze. Substancja ta jest mocno rozpowszechniona jako środek do dezynfekcji zakładów przetwórczych, hodowli zwierząt, przechowywania warzyw i owoców i uzdatniania wody pitnej oraz dezynfekcji wody basenowej. Jon podchlorynu posiada ujemny ładunek elektryczny tak samo jak mikroorganizmy, co powoduje ich odpychanie od siebie. Skutkuje to mniejszą skutecznością jonu podchlorynu w zabijaniu patogenów. Jon podchlorynu potrzebuje około pół godziny żeby unicestwić patogeny.

Natomiast kwas podchlorawy nie posiada ładunku elektrycznego, co powoduje przyciąganie patogenów i ich zabicie w ciągu kilku sekund.

dlaczego kwas podchlorawy jest lepszy

Kwas podchlorawy a podchloryn sodu – najważniejsze różnice:

Porównanie produktów zawierających kwas podchlorawy
(AquaTouch) do innych środków dezynfekujących

porównanie

Tlenowe kwasy chloru
PORÓWNANIE

Jak używać

Sposoby aplikacji kwasu podchlorawego:

 • PŁUKANIE - płukanie żywności kwasem podchlorawym zabija niebezpieczne mikroorganizmy, przedłuża świeżość żywności jak również usuwa pozostałości pestycydów,
 • ROZPYLANIE – dezynfekcja roślin oraz wszelkich powierzchni na zewnątrz,
 • ZAMGŁAWIANIE – dezynfekcja pomieszczeń, przedmiotów i powierzchni w pomieszczeniach,
 • MOCZENIE – moczenie mięsa, ryb, warzyw i owoców w roztworze kwasu podchlorawego przedłuża ich trwałość,
 • PRZECIERANIE – nadaje się do regularnego przecierania przedmiotów,
  podłóg w celu dezynfekcji,
 • MYCIE RĄK I SKÓRY –bezpieczny nawet przy częstym i obfitym stosowaniu, nie podrażnia, nie zawiera alkoholu,
 • PRANIE – dodatek do prania w celu dezynfekcji odzieży i pralki,
 • KĄPIELE – np. zwierząt w celu dezynfekcji skóry, złagodzenia stanu zapalnego, ochrony przed chorobami odzwierzęcymi.